Elektros instaliaciniai taškai – svarbu elektros laidų išvedžiojimą atlikti prieš pradedant apdailos darbus. Įvertinkite, kuriose erdvėse norite daugiau šviesos, nuspręskite ar montuosite įleidžiamus ar pakabinamus šviestuvus, nepamirškite pasirūpinti ir pakankamu kiekiu rozečių. Naujiems šviestuvams ir elektros lizdams prireikia gręžti ar štrobuoti sienas ir lubas. Elektros instaliacija visuomet privalo būti tinkamai įrengta ir tvarkinga. Dėl didėjančių įvairių paslaugų kainų, žmonės, norėdami išleisti mažiau, ryžtasi apdailą ar naujų sistemų įrengimą atlikti patys. Vis dėlto šiuo atveju reiktų neskubėti. Jei su tokio pobūdžio darbais neturite daug patirties arba apskritai nelabai žinote, ką ir kaip reikėtų daryti, tai gali prišaukti liūdnų pasekmių.
Trijų laidų sistema
Vienos fazės į 220V tinklą prijungimui naudojami trijų gyslų laidai: fazė L (nuo žodžio linija), nulis N (nuo žodžio neutralus), įžeminimo PE (nuo apsauginio įžeminimo derinio).
Penkių laidų sistema
Trijų fazių į 380V tinklą prijungimui naudojami penkių gyslų laidai. Atitinkamai trys laidai yra skirti fazėms L1, L2, L3, vienas – nuliui N, kitas – apsauginiam įžeminimui PE.
Jums reikalingi laidai ir kabeliai, pažymėti spalvomis
Elektros instaliacijos montavimo ir priežiūros darbai siejami ne tik su patikimumu, bet ir su saugumu. Šiems tikslams buvo sukurta laidininkų izoliacijos spalvų žymėjimo sistema, kuri nustato, kokia laido spalva yra fazė, nulis ir žemė.
» Srovės laidininkų spalvos (fazė L): raudona; ruda; juoda; pilka; balta; rožinė; oranžinė; turkis; violetinė.
» Nulinis laidas (neutralus – N): mėlyna spalva ir jos atspalviai.
» Apsauginė žemė (įžeminimas – PE): geltona su žalia juostele.
Spalvotos izoliacijos naudojimas rodo aukštą montavimo kultūrą ir labai palengvina tolesnę įrangos priežiūrą ir remontą.
Pastabos:
» Montuojant buitinius elektros tinklus, dėl saugumo draudžiama naudoti aliuminio laidus, reikėtų naudoti tik varinius laidus.
» Netinkamai sujungus laidus, geriausiu atveju – grandinės pertraukiklis nuolat veiks, blogiausiu atveju – sugadins įrangą ar kils gaisras.
» Naujų laidų klojimui naudokite to paties gamintojo kabelį, kad nebūtų painiojama su elektros laidų spalva.
Kaip atskirti nulį nuo „žemės“
Nulis skiriasi nuo įžeminimo tuo, kad, prijungus apkrovą, per jį teka elektros srovė, o „įžeminimas“ naudojamas apsaugojimui nuo elektros smūgio, kuris neteka per šį laidininką, ir yra prijungtas prie prietaisų korpusų.
Piktžoles galima naikinti mechaniškai arba naudoti herbicidus. Mechaninis piktžolių naikinimas nėra efektyvus, nes dirvoje lieka piktžolių sėklų ir vegetatyvinių dalių. Prieš vejos sėją, piktžoles rekomenduojama naikinti herbicidais, likus mėnesiui iki sėjos. Piktžolės naikinamos tada, kai jos aktyviai auga, turi mažiausiai 3 lapus arba yra aukštesnės nei 10 cm. Herbicidai naikina daugiametes ir vienmetes, vienaskiltes ir dviskiltes piktžoles. Drėgnoje įšilusioje dirvoje sėklos greitai sudygsta ir vejos nenustelbia piktžolės. Užsitęsus sėklų dygimo laikui, piktžolės suveši. Jei taip atsitinka, paaugusias piktžoles reikia nupjauti. Pasėtos sėklos sudygs, kai dirvoje bus pakankamai drėgmės. Dygstant vejai, nerekomenduojama naudoti herbicidų nei naikinti piktžoles mechaniškai, taip galite pažeisti jaunos vejos šaknis. Reguliariai pjaunant veją, vienmetės piktžolės išnyksta savaime. Vienmetės piktžolės didesnio pavojaus vejai nekelia, o daugiametes reikėtų išrauti arba taip pat naikinti herbicidais.
Štai keli sėklų mišiniai, kuriuos galite įsigyti parduotuvėse:
Eco Lawn – žolių ir baltųjų vejinių dobilų sėklų mišinys. Nereikia papildomai tręšti azotinėmis trąšomis.
Veja Golfmaster – labai puošni, tamsiai žalios spalvos, tanki, skirta saulėtoms vietoms. Mišinio sudėtyje esančios žolių rūšys išsiskiria lėtu augimu, dekoratyvumu, ilgaamžiškumu.
Grass Fix New – vejinių žolių sėklų ir trąšų mišinys pažeistai vejai atsėti, išretėjusiai vejai atnaujinti. Greitai sudygsta.
Veja Liliput – lėtai auga ir formuoja tankią velėną.
Veja Ornamental – skirta augti atvirose vietose. Universalios paskirties.
Veja Park – parkams, sodams ir ūksmingoms vietoms apželdinti.
Veja Playground – aktyvaus poilsio vietoms apželdinti. Atspari mindymui.
Road – mišinys šlaitams ir pakelėms apželdinti, atsparus druskų poveikiui, greitai sudygsta ir suformuoja tankią velėną.
Veja Shademaster – labai puošni, skirta parkams, sodams ir ūksmingoms vietoms apželdinti. Mišinio sudėtyje esančios žolių rūšys gali augti pavėsyje, smėlėtose ir sausose vietose. Suformuojama tanki, graži veja.
Veja Shadow – parkams, sodams ir ūksmingoms vietoms apželdinti.
Veja Sport – skirta aktyvaus poilsio vietoms ir sporto aikštelėms apželdinti.
Veja Sportmaster – labai puošni, skirta aktyvaus poilsio vietoms ir parteriams apželdinti. Mišinio sudėtyje esančios žolių rūšys labai greitai atželia.
Mišinys Sunshine – skirtas saulėtoms vietoms ir sausoms dirvoms. Po sausrų veja greitai atsistato.
*Mindymui atsparios rūšys – pievinės miglės, raudonieji eraičinai ir daugiametės svidrės.
Ženklinimas. Šiame etape nustatomos būsimo trinkelių klojimo ribos. Išilgai perimetro ištempta statybinė virvė, kurios pagalba bus matomos ne tik ribos, bet ir sklypo aukštis. Paprastai ženklinimas teritorijoje yra įtraukiamas į klojimo kainą.
Pagrindo nukasimas ir lyginimas. Lygūs paviršiaus plotai trinkelių klojimui yra gana reti, todėl dažnai tenka juos lyginti. Prieš lyginant, reikia pašalinti viršutinį dirvožemio sluoksnį su augalais, visą iškastą žemę reikia pakeisti smėliu, skalda ar žvyru.
Trambavimas. Trinkelių klojimui suvežtą gruntą reikia sutankinti. Tai atliekama tiek vibroplokštės pagalba, tiek mechaniniais įrankiais. Paprastai darbas su specialia įranga yra greitesnis. Be to, sutankinimas atliekamas keliais etapais, po kiekvieno užpilto grunto sluoksnio.
Bortelių ir papildomų elementų montavimas. Etapas, be kurio trinkelių klojimas neįmanomas. Borteliai atlieka įvairias funkcijas, tačiau daugiausia prilaiko trinkeles ir atskiria trinkeles nuo vejos ar kitų elementų. Taip pat gali prireikti sumontuoti papildomus elementus, pvz., latakų griovelius. Visų šių elementų montavimo kaina bus skaičiuojama atskirai ir matuojamas einamaisiais metrais.
Skaldos klojimas. Skaldos sluoksnis gali būti skirtingas, priklausomai nuo apkrovos, kurią atlaikys takelis. Kuo storesnis sluoksnis, tuo brangiau jį kloti. Kartais trinkelės klojamos tiesiog ant smėlio, tačiau tai nerekomenduojama.
Atsijų klojimas. Atsijų „pagalvė” yra privalomas sluoksnis. Atsijų sluoksnis užtikrina drenažą ir yra pagrindas, kurio dėka trinkelės nesideformuoja, veikiamos išorinių veiksnių. Kartais naudojamas cementas sumaišytas su žvyru, kaip alternatyva atsijoms. Atsijų „pagalvė” yra sluoksnis, kurį jau reikia išlyginti plokštumoje. Vidutinis „pagalvės” sluoksnio aukštis – 3 centimetrai. Kaina skaičiuojama už kvadratinį metrą.
Trinkelių klijavimas. Plytelių ar trinkelių klijavimas ant paruošto pagrindo yra procesas reikalaujantis daug kruopštumo. Jo kaina taip pat gali skirtis dėl individualių sąlygų.
Trinkelių klojimas. Visų pirma, kaina priklausys nuo trinkelų formos ir storio. Ar tai būtų betoninės, ar klinkerio, ar grindinio akmenys, jų klojimas kainuos tiek pat, jei jos bus paprastos stačiakampės formos. Jei trinkelės banguotos formos, lenktos formos, jas montuoti bus sunkiau. Stačiakampių plytelių klojimas kainuos mažiau, o trinkelių klojimas iš įvairių formų ir storių kainuos daugiau.
Kanalizacija ir vandentiekis
» Šios sistemos negali būti kuriamos ekspromtu, prieš jų įrengimą būtina turėti patalpos viziją, būtina įvertinti tokius dalykus kaip nuolydį, prietaisų gabaritus ir pajungimo būdus.
» Pačioje pradžioje reiktų apsispręsti dėl vietos unitazui, dušo kabinai ir praustuvui, kad būtų galima įrengti inžinerinius mazgus, kurie bus paslėpti po sienų ir grindų danga.
» Vonios kambariai mobiliuose namukuose nėra dideli, todėl, norint viską sutalpinti, skaičiuojamas kiekvienas centimetras.
» Mažas erdves dar labiau mažina pertvaros, o didina – vientisos grindys. Be to, tokias grindis paprasčiau išvalyti.
» Pakabinamas unitazas yra praktiškesnis, taip pat unitazas su dušo funkcija, kuris pakeis bidė. Vanduo jam prijungiamas iš vandentiekio, todėl prietaiso dydis toks pat, kaip bet kurio kito unitazo.
» Prieš plytelių klijavimą reiktų gerai išlyginti paviršių ir įrengti hidroizoliaciją. Ji užtikrins, kad po danga nesikauptų vanduo, reiktų nepamiršti ir gruntavimo.
Keliai – šalies vizitinė kortelė
Keliai yra šalies vizitinė kortelė, daugelis ekonomikos sektorių tiesiogiai priklauso nuo kelių tinklo plėtros. Finansuodami kelių pramonę, prisidedame prie ekonomikos plėtros. Kelias apima sudėtingus techninius objektus, kuriems būdinga ypatinga jo vystymosi istorija ir stiprus technologinis paveldimumas. Siekiant pagerinti kelių būklę mūsų šalyje, būtina pasikliauti šiuolaikiniais kelių tiesimo metodais ir atsižvelgti į esamas mūsų regionų ir teritorijų technologijas. Tik taikant šį požiūrį, keliai atitiks visus didėjančius visuomenės poreikius, atlaikys vis didėjantį motorinių transporto priemonių augimą, didėjantį eismo intensyvumą ir didėjančias apkrovas. Prieš projektuojant kelio dangą, pirmiausia būtina atsižvelgti į pagrindinius tokios sudėtingos inžinerinės struktūros reikalavimus, būtent – užtikrinti ištisus metus nepertraukiamą ir saugų eismą.
Kelias
Linijinis eismo perdavimo būdas, kurio danga dažniausiai yra patobulinta transporto priemonėms ir pėstiesiems. Skirtingai nuo gatvių, pagrindinė kelių funkcija yra susisiekimas. Yra daugybė kelių tipų, įskaitant parkų takus, prospektus, mokamus kelius, tarpvalstybinius kelius, automagistrales ir vietinius kelius. Pagrindinės kelių dalys yra juostos, šaligatviai, važiuojamosios dalies, vidurinės ribos, kelkraščiai, dviračių takai ir pėsčiųjų takai. Istoriškai daugelis kelių buvo tiesiog atpažįstami maršrutai be jokios formalios statybos ar priežiūros. Kelias gali būti apibrėžiamas kaip „ryšio linija (keliaujama), atvira viešajam eismui, visų pirma skirta kelių motorinėms transporto priemonėms, važiuojančioms savo ratais, naudojant stabilizuotą pagrindą. Įtraukiami asfaltuoti keliai ir kiti keliai su stabilizuotu pagrindu, pvz., žvyrkeliai. Keliai taip pat apima gatves, tiltus, tunelius, laikančias konstrukcijas ir sankryžas.” Keliai gali driektis per miestą ar kaimą ir būti pavadinti gatvėmis, atliekančiomis dvejopą miesto erdvės servituto ir trasos funkciją. Šiuolaikiniai keliai paprastai yra lyginami, asfaltuojami ar kitaip paruošiami, kad būtų lengva keliauti.
Žvyrkelis
Žvyro danga dengtas kelias dažniausiai driekiasi užmiesčiuose, atokesniuose regionuose arba sudaro privažiavimo kelius. Žvyrkeliai savo pravažumu gerokai lenkia gruntinius kelius, tačiau yra sunkiau pravažiuojami nei asfaltuoti ar betonu dengti keliai. Žvyrkeliai paprastai pravažiuojami ištisus metus bet kokiomis transporto priemonėmis. Tokia kelio danga sudrėkusi nepatyžta, todėl lietus itin ženkliai nemažina kelio pravažumo. Tačiau žvyrkelio projektinis greitis yra mažesnis nei leistinas užmiestyje (50–80 km/h). Be to, priklausomai nuo kelio priežiūros, meteorologinių ir geologinių ypatybių, važiavimas žvyrkeliu gali kelti papildomų nepatogumų.
Pagal Lietuvoje galiojantį Statybos techninį reglamentą, pastatų griovimas, taip pat kaip ir statymas, yra viena iš statybos rūšių. Šio proceso tikslas – tinkamai ir iki galo išardyti (išmontuoti) visą statinį, įskaitant ir atskiras jo konstrukcijas.
Teikiant griovimo paslaugas, reiktų laikytis pastato griovimo reikalavimų ir darbus vykdyti etapais:
» Paruošti reikiamus dokumentus
» Apsaugoti teritoriją nuo pašalinių
» Atjungti išorės inžinerinius tinklus
» Numatyti tinkamiausią griovimo darbų būdą
» Parinkti techniką ar mechanizmus, reikalingus griovimo darbams
» Demontuoti esamas konstrukcijas ir kitas statinio dalis
» Sutvarkyti teritoriją
» Išvežti statybines atliekas utilizuoti
Iš pirmo žvilgsnio, pastatų griovimas gali atrodyti paprastas ir nesudėtingas darbas. Iš tiesų jis yra varžomas daugybės reikalavimų, įstatymų ar reglamentų. Tai reiškia, kad, prieš atliekant griovimo darbus, būtina tinkamai sutvarkyti reikalingą dokumentaciją, atsižvelgiant į statinio kategoriją (ypatingas statinys, neypatingas statinys, II grupės nesudėtingas statinys, I grupės nesudėtingas statinys). Pavyzdžiui, griaunant ypatingos paskirties pastatą, reikalingas griovimo projektas, neypatingo pastato griovimui reikalingas griovimo aprašas, o nesudėtingo statinio griovimui – supaprastinto griovimo aprašas. Parengus inžinerinio statinio griovimo projektą ar griovimo aprašus, kuriems keliami reikalavimai, nurodyti Statybos techniniame reglamente, nustatyta tvarka gaunamas savivaldybės administracijos rašytinis pritarimas pateiktam projektui ar aprašui, kuris ir yra laikomas pagrindiniu griovimą vykdyti leidžiančiu dokumentu.
Vieta pavėsinei. Iš jos turėtų atsiverti gražiausi sklypo vaizdai. Jei sklypas nedidelis, geriausia rinktis kompaktišką, nedidelę pavėsinę, ją statyti toliau nuo namo arba prišlieti prie vienos iš jo sienų. Jei valda didžiulė, erdvi, juolab yra tvenkinys ar baseinas, statinį galite įrengti ir pačiame centre. Rekomenduojame pavėsinę statyti ne atviroje vietoje, nes vasarą jums tikrai nepatiks sėdėti saulės prikaitintoje erdvėje ar pavasarį / rudenį – vėjo pagairėje.
Funkcionalumas. Medinės pavėsinės gali būti kelių tipų. Jei pasirinksite pavėsinę su stogeliu, ji saugos jus nuo saulės ir lietaus. Jeigu uždengsite vieną ar kelias sienas, tai turėsite statinį, kuris saugos ir nuo vėjo. Pasitaiko, kai didelis dėmesys yra skiriamas dizainui, pamirštant praktiškumą.
Dizainas. Arti pagrindinio pastato ar gerai matomas statinys turi derėti aplinkoje, atkartoti gyvenamojo namo architektūrinį stilių ar bent jo detales.
Pavėsinė
» Daugeliui gyventojų pavėsinė yra labai svarbus statinys dekoruojant savo sodybos aplinką. Tai padeda šalia namo esančią teritoriją padaryti įdomesnę ir praktiškesnę, nes sukuriama vieta poilsiui.
» Sodo dizaino priedas, mažas kiemo stebuklas, kuris sukuria saugų ir jaukų prieglobstį nuo vasariško lietaus ar kaitrios saulės. Maža kraštovaizdžio architektūros detalė, kuri papuošia jūsų namus ar bet kurią kitą lauko erdvę.
» Vasaros Lietuvoje trumpos, orai permainingi – tai saulėti, tai lietingi. Pavėsinė geriausias būdas pasimėgauti visais šio nuostabaus sezono malonumais: būti namuose ir kartu mėgautis gamta, ilsėtis vienumoje ar jaukiame šeimos rate, ramiai vakarieniauti su artimaisiais ar savaitgalį surengti vaišes svečiams.
» Dekoratyvus mažosios architektūros objektas, poilsiui skirtas kiemo, kaimo sodybos statinys. Jų gali būti įvairių tipų, stilių, konstrukcijų, dydžių, formų, be to, pavėsinė gali ne tik stovėti atskirai nuo namo, bet ir šlietis prie jo sienos.