10 Vas. 23

Elektros instaliacija

Elektros instaliaciniai taškai – svarbu elektros laidų išvedžiojimą atlikti prieš pradedant apdailos darbus. Įvertinkite, kuriose erdvėse norite daugiau šviesos, nuspręskite ar montuosite įleidžiamus ar pakabinamus šviestuvus, nepamirškite pasirūpinti ir pakankamu kiekiu rozečių. Naujiems šviestuvams ir elektros lizdams prireikia gręžti ar štrobuoti sienas ir lubas. Elektros instaliacija visuomet privalo būti tinkamai įrengta ir tvarkinga. Dėl didėjančių įvairių paslaugų kainų, žmonės, norėdami išleisti mažiau, ryžtasi apdailą ar naujų sistemų įrengimą atlikti patys. Vis dėlto šiuo atveju reiktų neskubėti. Jei su tokio pobūdžio darbais neturite daug patirties arba apskritai nelabai žinote, ką ir kaip reikėtų daryti, tai gali prišaukti liūdnų pasekmių.

Trijų laidų sistema
Vienos fazės į 220V tinklą prijungimui naudojami trijų gyslų laidai: fazė L (nuo žodžio linija), nulis N (nuo žodžio neutralus), įžeminimo PE (nuo apsauginio įžeminimo derinio).
Penkių laidų sistema
Trijų fazių į 380V tinklą prijungimui naudojami penkių gyslų laidai. Atitinkamai trys laidai yra skirti fazėms L1, L2, L3, vienas – nuliui N, kitas – apsauginiam įžeminimui PE.

Jums reikalingi laidai ir kabeliai, pažymėti spalvomis
Elektros instaliacijos montavimo ir priežiūros darbai siejami ne tik su patikimumu, bet ir su saugumu. Šiems tikslams buvo sukurta laidininkų izoliacijos spalvų žymėjimo sistema, kuri nustato, kokia laido spalva yra fazė, nulis ir žemė.
» Srovės laidininkų spalvos (fazė L): raudona; ruda; juoda; pilka; balta; rožinė; oranžinė; turkis; violetinė.
» Nulinis laidas (neutralus – N): mėlyna spalva ir jos atspalviai.
» Apsauginė žemė (įžeminimas – PE): geltona su žalia juostele.
Spalvotos izoliacijos naudojimas rodo aukštą montavimo kultūrą ir labai palengvina tolesnę įrangos priežiūrą ir remontą.

Pastabos:
» Montuojant buitinius elektros tinklus, dėl saugumo draudžiama naudoti aliuminio laidus, reikėtų naudoti tik varinius laidus.
» Netinkamai sujungus laidus, geriausiu atveju – grandinės pertraukiklis nuolat veiks, blogiausiu atveju – sugadins įrangą ar kils gaisras.
» Naujų laidų klojimui naudokite to paties gamintojo kabelį, kad nebūtų painiojama su elektros laidų spalva.

Kaip atskirti nulį nuo „žemės“
Nulis skiriasi nuo įžeminimo tuo, kad, prijungus apkrovą, per jį teka elektros srovė, o „įžeminimas“ naudojamas apsaugojimui nuo elektros smūgio, kuris neteka per šį laidininką, ir yra prijungtas prie prietaisų korpusų.

MB „Namukai” – namuko vidaus įrengimas