Vejos sėjimas
MB „Namukai” įrengsime veją gyvenamųjų namų kiemuose, kaimo sodybose, soduose, parkuose…
Norint įrengti veją, būtina visiškai sunaikinti prieš tai buvusią augaliją. Suformuoti derlingą dirvos sluoksnį. Tinkamai išlyginti dirvos paviršių ir patręšti mineralinėmis trąšomis. Sėklas išbarstyti kuo tolygiau, veją reguliariai pjauti, tręšti, ir papildomai laistyti užsitęsus sausroms. Vejos gali būti sudarytos iš vienos arba kelių rūšių žolių. Geriausia naudoti daugiarūšius mišinius. Kuo įvairesnis dirvožemis, tuo įvairesnių žolių sėklų mišinį reikėtų rinktis.
Paruošiamieji darbai, numatomi vejos kontūrai ir ribos. Patartina vejų ribas sutvirtinti borteliais. Vėliau ruošiamas vejos pagrindas – grunto sluoksnis, į kurį sėjamos sėklos. Negali būti statybinių atliekų, šiukšlių, akmenų, būtina pašalinti nereikalingus medžius ir krūmus, daugiametes piktžoles. Žemumose ar molingose dirvose, kur ilgam gali likti vandens, rekomenduojama įrengti drenažo sistemą.
Veją galima sėti nuo pavasario iki rudens
Sėklos sėjamos į paruoštą, išlygintą dirvą. Sėjai reikėtų pasirinkti nevėjuotą dieną. Prieš sėjant, mišinį būtina gerai išmaišyti. Sėklų norma priklauso nuo pasirinkto mišinio ir vejos tipo, paprastai 100 m2 (1 arui) reikia 3–5 kg sėklų. Jei dirva prieš sėją nebuvo tręšiama, rekomenduojama sėjos metu įterpti trąšų. Sėklos ir trąšos įterpiamos 0,5–1,5 cm gylyje. Sėklos normą reikėtų padalyti į dvi dalis: vieną dalį sėti skersai, kitą – išilgai. Taip pat nedidelį sėklų kiekį reikėtų pasilikti nesudygusioms vejos vietoms atsėti. Pasėtos sėklos įterpiamos į dirvą naudojant volą ir grėblį. Normalu, kad dirvos paviršiuje lieka sėklų. Sėklas galima apsaugoti naudojant durpes, arba dengti geotekstile, tai pagreitins sėklų sudygimą ir išsaugos dirvoje esančią drėgmę, taip pat apsaugos nuo liūčių.
Pasėtoms sėkloms reikalinga drėgmė
Sėklos gali nedygti net keletą mėnesių, o sudygs tik tada, kai dirva bus drėgna. Kartais vien lietaus nepakanka, reikia pasirūpinti ir dirbtiniu laistymu. laistyti reikės ne tik tol, kol sėklos sudygs, bet ir vėliau – kol augalai sutvirtės, nes jaunos varpinių žolių šaknys ypač neatsparios sausroms. Jei laistote naujai pasėtą veją, labai svarbu laistyti nedideliais vandens kiekiais ir nestipria srove.
Vejos pjovimas
Dygstančią veją svarbu laiku ir tinkamai pirmą kartą nušienauti. Pirmą kartą reikia pjauti veją, kai naujoji žolė pasiekia 8 – 9 cm aukštį. Rekomenduojama pjauti ne daugiau viršutinį trečdalį žolės aukščio. Po keleto šienavimų galite pereiti į žemesnį vejos pjovimo aukštį 3 – 5 cm. Žemiau pjauti nerekomenduojama, nes gali pradėti nykti varpinės kilmės rūšys.